Közismert tény az, hogy az ABBA-életművet (a Polar Music-kal egyetemben) 1989-ben vette meg a PolyGram mammutkiadó, azonban éltek még bizonyos terjesztési és kiadási licenszszerződések más lemezcégekkel, így csak a sorlemezek CD- és kazettaváltozatait tartotta piacon, globális szinten válogatáslemezeket nem jelentetett meg. Ennek a csendes időszaknak az egyik lokális terméke az a kétlemezes, Franciaországban forgalmazott válogatás, amely 25 dalt tartalmazott az életműből ABBA Story címmel. Aztán 1992-től a kiadó ügyes marketingmunkájának köszönhetően számos jelentős kiadvány jelent meg az évtizedben, amelyek közül több mai napig is fontos része az életműnek.
Az első ilyen fontos mérföldkő az ABBA Gold volt az, ami visszahozta a zenekart a köztudatba, és elindította a mai napig tartó sikersorozatot. Ezt követte egy évvel később a More ABBA Gold, amely sikerrel árnyalta a zenekarról alkotott képet, de ennek az időszaknak a csúcspontja egyértelműen az 1994-es Thank You For The Music négylemezes kollekció, amely még a legnagyobb rajongóknak is tartogatott meglepetéseket. Ezek mellett érdemes megemlíteni még az 1992-es ABBA Oro-t és az 1993-as Mas ABBA Oro-t is, amelyeken a kvartett összes spanyol nyelvű munkája szerepelt.
A kilencvenes évek első felében felértékelődtek a klubmegjelenések is; ezek főleg Polydor-os kiadványok voltak, de a Reader’s Digest is előrukkolt egy olyan négylemezes kollekcióval, amely a zenekar 80 felvételét vonultatta fel. Ezek mellett több olyan kedvezményes árú ABBA-kiadvány is elérhető volt, amelyeket az ezekre specializálódó alkiadók forgalmaztak. A Spectrum Music például Frida és Agnetha nyolcvanas évekbeli felvételeiből szedett össze tiennégyet az 1994-es The Voice of ABBA-ra, majd két évvel később a The Music Still Goes On az ABBA kevésbé ismert dalaira fókuszált, akárcsak az ugyanebben az évben kiadott ABBA-Master Series is. Ez utóbbit egy kisebb módosítással is kiadtak ABBA Classic és Milleneum Edition címekkel 1999-ben.
1996-ban az ABBA Gold és a More ABBA Gold lemezeket egy kétlemezes limitált szettben is megjelentették Forever Gold címmel, amelynek egy limitált verziója tartalmazott egy három számos maxi CD-t is, rajta olyan ritkaságokkal, mint a Dream World és a Put On Your White Sombrero.
Ezen aktivitások tükrében nem számított meglepetésnek az, hogy 1997-ben az összes ABBA-sorlemezt – kiegészítve az 1986-os ABBA Live-val – digitálisan remaszterelt formában újra piacra dobták kazettán és CD-n. Azonban a projekt sajnos több sebből vérzett. Egyrészben az igénytelen grafikai kivitelezés miatt, másrészben pedig a John Tobler által írt esszék inkább a sikerdalokra és a zenekari biográfiára helyezte a hangsúlyt, mintsem a zenealbumok történetére. Mégis a legnagyobb gond a remasztereléshez kötődik.
Hiába kérte fel a kiadó a nagy névnek számító Jon Astley-t és Tim Youngot, az erős zajcsökkentésnek és a háttérbe szorított basszusfrekvenciáknak köszönhetően a dalok elvesztették a dinamikájukat. Ezek mellett olyan figyelmetlenségek jellemezték a kiadványokat, mint például több helyen az anyag tompán szólt, néhol túl hangosak lettek a dalok, a Lovelight kislemezváltozata helyett újra az alternatív keverés szerepelt, de a legnagyobb gond az volt, hogy a The Albumra a The Name of the Game promóciós editje került a teljes hosszúságú helyett, amely már a második nyomásra már helyesen került fel.
A remaszterelt dalok több válogatáslemezen is feltűntek. 1998-ban például a The Love Stories került a boltokba, amelyre tizenhetet választottak ki a zenekar legszebb balladái és szerelmes dalai közül. De hasonló volt még az Amerikában forgalmazott középáras, 11 felvételt tartalmazó The Collection is, amely a három évvel korábbi ABBA – Master Series rövidített változata. Ezekkel egy időben került a boltokba Agnetha Fältskog That’s Me – The Greatest Hits válogatáslemeze is, amelyen az énekesnő legfontosabb angol nyelvű felvételei mellett több ritkaság is hallható, melyek között a korábban kiadatlan The Queen of Hearts számít kuriózumnak.
1999-ben az Universal Music megvásárolta a PolyGram kiadót, így a teljes ABBA-életmű a gigacéghez került. A megvásárlás ténye mellett az év több okból is fontos volt az ABBA-nak. Egyrészben ekkor debütált Londonban a nagy sikert arató Mamma Mia! musical, valamint 1999 volt a 25 éves évfordulója annak, hogy az ABBA hatalmasat robbantott a Waterloo-val az Eurovíziós Dalfesztiválon. Végül, de nem utolsó sorban, nem szabad elfeledkezni arról, hogy ez az év már az Ezredfordulóról szólt, annak minden izgalmával, örömével és aggodalmával együtt, így a Happy New Year többféle maxi CD-n került forgalmazásba, és a dalhoz egy új videoklip is készült, amelyben a zenekar mellett a XX. század fontos eseményei kerülnek bemutatásra.
Ez a többszörös együttállás tette lehetővé azt, hogy 1999-ben ismét minden az ABBA-ról szóljon, így a Mamma Mia! promócióját erősítendő, az ABBA Gold, More ABBA Gold és az ABBA Oro ismét megjelent. Ezeket megújult füzet jellemezte, amelyben már Carl Magnus Palm esszéit olvashattuk, ugyanakkor a lemezeken már a teljes hosszúságú felvételek szerepeltek. Ezek mellett Hollandiában két átfogó válogatáslemezt is összeállítottak 25 Jaar Na ‘Waterloo’ (De Grootste Hits In Nederland) címekkel, amelyeken a legnagyobb slágerek mellett több közkedvelt felvétel is szerepelt.
Végül, de nem utolsó sorban, nem szabad elfeledkezni a díszdobozos válogatásokról sem. A háromlemezes The Collection, amely 42 felvétel mellett egy videokazettát is tartalmazott, ezt az az Insight adta ki, amely a Universal Music alkiadója volt abban az időszakban. Ugyanakkor az ABBA kislemezei is terítékre kerültek; míg a The Complete Singles Collection két CD-re gyűjtötte össze a zenekar A-oldalait, addig a Singles Collection 1972-1982 kétféle díszdobozban került a boltokba. Ezek a Polydor által megjelentett kislemezeket vonultatta fel papírtokos maxi CD-ken néhány különlegességgel kiegészítve.
Ha az 1992-es ABBA Gold volt a sorsfordító kiadvány, akkor az 1999-es év az ABBA-reneszánsz új szintjét hozta el, amely bizonyította azt, hogy a hetvenes évek sztárzenekara 1982-es „pihenője” óta sem ment ki a divatból, mivel a zenekar újabb és újabb generációkat tudott meghódítani, eladási rekordokat döntve meg.
Felhasznált irodalom:
“Abba Discography | Discogs.” ABBA Compilations, www.discogs.com/artist/69866-ABBA. Accessed 28 Jan. 2024.
Palm, Carl Magnus. ABBA: The Complete Recording Sessions, CMP Text, Stockholm, 2017, pp. 425–431.
Berger, Paul. “Katalógus: ABBA.” Z Magazin, June 1997, pp. 30–31.
Potiez, Jean-Marie. Abba: The Book, Aurum, London, 2003, p. 152.