ABBA – GREATEST HITS VOL.2.

ABBA – GREATEST HITS VOL.2.

45 éve, 1979. október 29-én, egy időben az európai koncertsorozattal jelent meg az ABBA második nemzetközi válogatásalbuma, a Greatest Hits Vol. 2. A kiadványon tizennégy dal hallható, és egy kivétellel ezek az 1976 és 1979 közötti időszakból származnak.

Az ABBA fénykora egyértelműen erre az időszakra tehető, amely alatt három nagy sikerű stúdióalbum került a boltokba. Míg az Arrival egyértelműen a révbe érést jelentette, addig az egy évvel későbbi The Album már azt bizonyította, hogy a formáció képes arra, hogy még igényesebb dalokat írjon. Az 1979-es Voulez-Vous pedig a zenekar érzéki oldalára helyezte a hangsúlyt. A gyűjteményes kollekció megjelenése nem is lehetett volna jobban időzítve, mivel egybeesett az 1979-es világturnéval, így népszerűsíteni sem kellett, mivel a két esemény egymást erősítette. Főleg úgy, hogy a lemezen hallható tizennégy számból tizenkettő (az Angeleyes és az I Wonder (Departure) kivételével) szerepelt az ABBA koncertprogramjában.

A válogatáslemez borítója. Forrás: saját lemezgyűjtemény, szkennelve

A tartalom

 A lemez A-oldala a legújabb kislemezzel (Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) indul, amely erőteljesen és dinamikusan vezeti fel az anyagot. Ezt követi a Knowing Me, Knowing You, amely a legdrámaibb felvétele az időszaknak. A középtempós ballada után az 1978 elején megjelent Take A Chance On Me hallható, amely az Egyesült Államokban a legnagyobb példányszámban elfogyott ABBA-kislemez volt, amelyet után ismét az Arrival-korszaké a főszerep a musical-es elemeket felvonultató Money, Money, Money-nak köszönhetően.

A Rock Me egy igazi meglepetés 1975-ből. A Björn által énekelt glam rock szám azért kapott helyet a megjelenésen, mert nagyon sikeres volt Ausztráliában. Teljesen más világot képvisel a progresszív rock hatásokat bemutató Eagle, amely annak ellenére, hogy csak néhány országban jelent meg kislemezen, egyértelműen az ABBA legjobb dalai közé tartozik. A lemezoldalt a hatvanas éveket felidéző pop-óda, az Angeleyes zárja, ami Nagy-Britanniában lett nagy sláger. Azonban a Voulez-Vous azonban nem szerepel a válogatásalbumon, valószínűleg azért, mert az azonos című sorlemez még a boltokban volt.

A B-oldal ugyancsak erősen indul a Dancing Queen-nel, amely a zenekar mai napig is legnagyobb slágere, de ezen kívül még olyan további tempós slágerek is szerepelnek itt, mint a rockdiszkós Björn által énekelt Does Your Mother Know és az 1978-as, korábban lemezre nem került Summer Night City. Ezek mellett természetesen a lassúbb felvételek és a balladák is helyet kaptak a kollekción. A folkos hangvételű Chiquitita egyike a legsikeresebb ABBA-kislemezeknek, míg a The Name of the Game a zenekar második, komplexebb korszakát nyitotta meg. A The Albumról még két másik dal is szerepel a korongon; a Thank You for the music, amely saját jogán lett nagy siker, és még Frida  I Wonder (Departure-je is, ami az egyetlen a kiadványon, amely nem vált slágerré sehol sem.

A legtöbb ország követte a Polar Music által jóváhagyott dallistát, azonban voltak kivétetek. A spanyol anyanyelvű országok egy részében a kiadványt átnevezték Grandes Exitos Vol. 2.-re, ugyanakkor további változás volt még az is, hogy sok helyen az Angeleyes helyett az A-oldalt az Estoy Sonando zárta, és a B-oldalon a Chiquitita spanyol verziója szerepelt.

A kivitelezés

Az borító fotóját Ola Lager készítette, a sorozat egy alternatív képe szerepelt a néhány héttel korábbi Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) kislemez tasakján. A kiadvány alapszíne szürke volt; a legtöbb országban több eltérő árnyalatot használtak a kiadványhoz a nyomdai munkálatok során, míg más helyeken kék, vörös és sárga alapszínek jellemezték a tasakot. Az eredeti megjelenés kinyitható (FOC) borítós volt, amely tartalmazott négy zenekari portrét, a számok és a közreműködők listáit. További érdekesség az is még, hogy a belső papírtokon és a lemez címkéjén már az új „jéghegyes” Polar-design szerepelt, ami az akkortájt zajló turné arculatát is meghatározta.

Míg a Polydor által forgalmazott klubkiadások szimpla tasakosak voltak, a japán kiadás jóval több képet szerepelt a kinyitható borító belsejében és tartalmazott még egy dalszövegekkel teli füzetet is.

A megjelenés

A Greatest Hits Vol. 2. rendkívül népszerűnek bizonyult világszerte, több országban ért el hatalmas eladási példányszámokat és lett listavezető. A Egyesült Királyságban már a megjelenés előtt platinalemez lett, de még nagyon jól fogyott olyan helyeken is, mint például Kanada, Japán, Hollandia, Ausztria és Németország. A zenealbum az Egyesült Államokban csak a turné után jelent meg, és mivel ekkortájt az ABBA már lefutó ágban volt az országban, így csak a 46. helyet tudta megszerezni a Billboard slágerlistán. De ettől nem számított ez rossz eredménynek, mivel félmillió példányt értékesítettek a kiadványból, amiért megkapta az aranylemezt.

A belső borítón Ola Lager képei szerepeltek. Míg a vinilt belül kék alapszín jellemezte, addig a CD verzió szürke volt. Forrás: saját lemezgyűjtemény, szkennelve.

Hasonlóan „gyengén” teljesített a kollekció Svédországban is, azonban itt mások okok miatt. Az újdonságnak számító Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) kislemezt a Polar nem adta ki, mivel abban reménykedett, hogy a lemezvásárlók a válogatásalbumot veszik majd meg. Azonban a boltok a hiányt a kislemez külföldi kiadásaival próbálták kitölteni. Ezek viszont annyira jól fogytak, hogy a dal így a svéd slágerlista 16. helyére kúszott fel. Ez azonban azzal járt, hogy mire a válogatáslemez a boltokba került, már nem volt iránta kiemelkedő érdeklődés, így csak a 20. helyet tudta megszerezni a slágerlistán.

Az eladási számok világszerte kiemelkedőek voltak, a megjelenés óta nagyjából 6 és fél millió példány fogyott el a lemezből. Az első CD változat 1983-ban került a boltokba a Polydor jóvoltából Európában, míg nagyjából ugyanekkor jelent meg a kiadvány az Atlantic Records gondozásában az Egyesült Államokban és Kanadában. Mindkét CD változat dinamikusan szól, így az ABBA-audiofilek kedvence mind a mai napig is.

 A nyolcvanas évek végén, amikor a PolyGram megvásárolta az ABBA-életművet, a Greatest Hits Vol. 2.-t is törölte a katalógusból. Erre azért volt szükség, mert a kiadó azt szerette volna, hogy legyen egy mesterségesen kreált hiány az ABBA-válogatások tekintetében, hogy a néhány évvel későbbi, saját összeállítású kollekció legyen a visszatérés kulcsa a zenekar számára.

Ettől függetlenül a Greatest Hits Vol. 2. mai napig is fontos része az életműnek, mivel az ABBA legsikeresebb időszakát foglalja össze. Annak ellenére, hogy a nyolcvanas évek óta nem jelent meg újra, mai napig is elég könnyen beszerezhető használtlemez-boltokban és aukciós oldalakon.

 

Felhasznált irodalom

How Many Records Have ABBA Sold?, abbarecordsales.hpage.com/certifications-compilations.html. Accessed 30 Oct. 2024.

Palm, Carl Magnus. ABBA On Record – Packaged Promoted Reviewed. CMP Text, 2024.

Palm, Carl Magnus. Abba: Bright Lights Dark Shadows, Omnibus Press, 2001.

Palm, Carl Magnus. ABBA: The Complete Recording Sessions, CMP Text, Stockholm, 2017.

Potiez, Jean-Marie. Abba: The Book, Aurum, London, 2003, p. 152.