45 éve, 1979 decemberében jelent meg a negyedik kislemez a Voulez-Vous zenealbumról, az I Have A Dream. A szépen hangszerelt ballada, amellett, hogy a néhány héttel korábban véget ért világturné első felének állított emléket, kiválóan illett a közelgő karácsonyhoz angyalai és optimista felhangja miatt.
Annak ellenére, hogy a zenekar ekkor már „hibernációban” töltötte az év hátralévő részét, feltöltekezve a szokatlanul aktív év lemez- és koncerttermése után, az I Have A Dream újabb nagy slágert hozott számukra. Ennek ellenére nagyon sok rajongó nem kedveli a dalt, giccsesnek, „nyálasnak” és a dinamikus Voulez-Vous nagylemezre nem illőnek tartják.
1979-et az UNESCO a Gyermekek Nemzetközi Évének nyilvánította, és az ABBA az év elején a New York-i Unicef jótékonysági gálakoncertjén a Chiquitita című dalt mutatta be, amelynek bevételeit jótékonysági célokra ajánlotta fel. Ennek üzenetéhez nagyon jól illett az I Have A Dream meghitt hangulata is, amely így keretbe foglalva zárta le nemcsak a Gyermekévet, hanem magát a hetvenes éveket is.
A dal eredeti munkacímei Take Me In Your Armpit és I Know A Song voltak, a felvételek 1979. március 15-én kezdődtek a stockholmi Polar Music hangstúdióban.
„Emlékszem arra, hogy éppen otthon dolgoztam a dalszövegen, és amikor befejeztem, felhívtam Benny-t. Ő és Frida épp partit rendeztek, és Benny mondta, hogy jöjjek át. Amikor odaértem, a többi vendég előtt eljátszottuk a dalt a zongorán, és egy idő után már mindenki énekelte, mert olyan könnyű volt megtanulni.” – emlékezett vissza Björn Carl Magnus Palm ABBA – The Complete Recording Sessions című könyvében.
Az I Have A Dream talán a formáció legegyszerűbb dala, mivel három akkordra és csak három versszak-refrén ismétlésre épül. Ezzel szemben a hangszerelés már érdekesebb, mivel ez a görög népzene elemeire épül, így Nana Mouskouri dalaihoz áll közel, mintsem a hagyományos ABBA-számokhoz.
Azonban buzuki helyett indiai szitárt hallhatunk az instrumentális részekben, amelyet Janne Schäffer gitáros szólaltatott meg. A felvételben az International School of Stockholm gyerekkórusa is hallható, akik néhány hónappal később a szám spanyol változatában is szerepelnek.
Azonban gyerekek nemcsak ezekben, hanem a koncertváltozatban is jelen vannak, mivel az ABBA-világturné állomásain egy-egy helyi iskolás kórus „segítette ki” a zenekart a számban. A ballada élőben eltért a lemezen hallhatótól, mivel tempósabban játszották és a görögös elemek helyett zongorajáték vitte a főszerepet. Ezek mellett még hosszabb is volt, mivel a szám végén a kórus újra elénekelte a refrént a koncertlátogatók nagy örömére.
„Talán kicsit giccses ötlet volt a kórus színpadra állítása, és persze hagyományosan veszélyes próbálkozás gyerekeket alkalmazni, de valamiféleképp működött” – nyilatkozta Björn a Mamma Mia! – A Mamma Mia! Musical És Az ABBA Dalainak Története című könyvben a dalról. Abban teljesen igaza volt, hogy a gyerekbarát ballada megtörte a koncert dinamikáját, amely így – Carl Magnus Palm szavaival élve – „egy igazi családbarát show volt”, és ezen nem is igazán tudott túllépni.
A kislemez kapható volt hagyományos 7” és 12” formában is, azonban tematikáját illetően két változatban jelent meg; a hagyományos mellett egy „Special Souvenir Edition” is készült, ennek borítóján az ABBA néhány sor erejéig visszaemlékezett a koncertturnéra karácsonyi jókívánságok mellett. Az Egyesült Királyságban kiadott, szépen kivitelezett kinyitható borítós változaton például ezek a sorok szerepelnek:
„1979 novembere mindig is tele lesz szép emlékekkel a turnénkról. Ennek a kislemeznek a kiadása lehetőséget ad arra, hogy megköszönjük annak az ezernyi embernek, akik a látogatásunkat annyira olyan emlékezetessé tették. 1979-ben, a ’Year of a Child’ évében az „I Have A Dream” különleges jelentőséggel bírt számunkra, és lehetővé tette azt, hogy a dalt brit iskolások kórusaival adjuk elő, akik minden este csatlakoztak hozzánk a színpadon. A Wembleyben élőben előadott „Take A Chance On Me” című dalunkkal együtt reméljük, hogy ez a kislemez egy ideális emlék lesz a Nagy-Britanniában töltött időnkről.”
Legjobb kívánságaink mindenkinek,
ABBA”
A lemez B-oldalára a Take A Chance On Me koncertverziója került, amelyet a londoni Wembley stadionban rögzítettek. A legtöbb megjelenés ugyanazt a mixet tartalmazta, azonban a kanadai kislemezen az élő felvételnek egy eltérő keverése szerepelt. Azonban nem mindegyik ország ragaszkodott a koncertfelvételhez; például a francia variáns a szám stúdiófelvételét tartalmazta, míg Portugáliában az As Good As New volt a B-oldal.
A toplistákon is szép eredményeket ért el a szám; mivel olyan országokban kúszott fel a toplisták élére, mint Ausztria, Hollandia, Belgium, Svájc, míg az Egyesült Királyságban és Írországban a 2., Németországban az 5. helyet szerezte meg magának. Azonban az Egyesült Államokban meg sem jelent, míg Ausztráliában csak a 64. lett.
A ballada egyike a zenekar legnagyobb sikereinek, így nem meglepő módon a legtöbb válogatásalbum része, ugyanakkor a Mamma Mia! musicalben és ennek filmváltozatában is szerepel. Számtalan előadó dolgozta fel, többek között Nana Mouskouri is, aki 1983-ban egy francia nyelvű verziót rögzített, míg a dalt 1999-ben az ír Westlife fiúzenekar vitte vissza a toplisták élére.
Az Chiquitita nagy sikere után ebből is született spanyol nyelvű variáns, amely Estoy Sonando címmel jelent meg kislemezen 1979 őszén, és elődjéhez hasonlóan nagy siker lett, így nem meglepő módon a spanyol ajkú országok nagy részében ez szerepelt a Greatest Hits Vol. 2 válogatásalbumon az Angeleyes helyett. A számhoz videoklip is készült, amelyben az ABBA a gyertyafényes Polar Music stúdióban énekel. Ezt a Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Mignight)-tal egy napon, 1979. szeptember 5-én vették fel. Az angol nyelvű változathoz nem készült önálló videoklip, ehelyett a londoni koncerteken rögzített film részletét használták fel.
Annak ellenére, hogy azóta már született az ABBA-nak karácsonyi dala, ami nem volt más, mint a Little Things, mégis az I Have A Dream – a Happy New Yearrel együtt – az, amelyet évtizedek óta az ünnepi időszakban kerül elő újra és újra, bizonyítva azt, hogy optimizmusra és meghittségre legjobban a karácsonyi napok környékén van igazán igény.
Felhasznált irodalom
ABBA CHARTS, www.abbacharts.com. Accessed 20 Dec. 2024.
Andersson, Benny, et al. Mamma Mia! – A Mamma Mia! Musical És Az ABBA Dalainak Története. Show Time Budapest Kft. , 2009.
Palm, Carl Magnus. ABBA On Record – Packaged Promoted Reviewed. CMP Text, 2024.
Palm, Carl Magnus. Abba: Bright Lights Dark Shadows, Omnibus Press, 2001.